Az Egyesült Államok az elmúlt években drasztikusan megváltoztatta a kriptovalutákhoz való hozzáállását. Míg korábban a szabályozási szigor és az óvatosság jellemezte az amerikai kormány politikáját, Donald Trump vezetése alatt ez az irány teljes fordulatot vett. Ezzel szemben az Európai Unió továbbra is egy átgondolt, stabilitásra törekvő szabályozási megközelítést alkalmaz, amit a MiCA (Markets in Crypto-Assets) szabályozás testesít meg.
Az Egyesült Államok álláspontja
Donald Trump már a 2023-as kampánya során egyértelművé tette, hogy támogatja a digitális eszközöket. Azóta kormánya számos intézkedést hozott a kriptoszektor ösztönzésére – bár kérdés, hogy ezek valóban a növekedést segítik, vagy inkább bizonytalanságot teremtenek a piacon.
Az egyik legnagyobb lépés a Fehér Ház terve egy állami bitcoin-alap létrehozására, amely lényegében egy stratégiai bitcoin tartalék lenne – hasonlóan ahhoz, ahogyan a világ országai aranytartalékokat halmoznak fel.
Emellett a Trump-kormányzat alatt az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet (SEC) is enyhítette a kriptoszektorra nehezedő nyomást. Míg korábban számos kriptovaluta-vállalat ellen indított eljárást szabálysértések miatt, most több ügyet is ejtett, ami azt mutatja, hogy a szabályozási szigor helyett inkább a szektor támogatása került előtérbe.
Az Európai Unió álláspontja
Míg az Egyesült Államok a dereguláció felé mozdul el, az Európai Unió inkább a biztonságos és átlátható szabályozás kialakítására törekszik. Ennek kulcseleme a 2023-ban bevezetett MiCA-rendelet, amely szakaszosan lép életbe és célja a piac stabilizálása.
A MiCA az alábbi fontos előírásokat tartalmazza:
- Engedélyezési követelmények a kriptotőzsdék és tárcaszolgáltatók számára
- Tőkemegfelelési szabályok, amelyek biztosítják, hogy a vállalatok megfelelő pénzügyi tartalékokkal rendelkezzenek
- Fogyasztóvédelmi előírások, amelyek a befektetők védelmét szolgálják
Bár ezek a szabályok hosszú távon a piac biztonságát növelik, sok kisebb vállalkozás számára komoly akadályt jelentenek. Becslések szerint az európai kriptovállalkozások 75 százaléka nem fogja tudni teljesíteni a MiCA követelményeit, ami jelentős piacszűkülést eredményezhet.
Amerika vagy Európa?
A két kontinens eltérő megközelítése érdekes kérdéseket vet fel a kriptovaluták jövőjével kapcsolatban. Az Egyesült Államok a gyors növekedésre és rugalmasságra épít, de ezzel nagyobb kockázatokat is vállal. A pénzügyi válságok gyakran innen indultak ki a múltban, és François Villeroy de Galhau, az Európai Központi Bank egyik vezetője szerint most is fennáll a veszélye, hogy Amerika egy újabb globális krízist idéz elő. Az EU ezzel szemben igyekszik előre beépíteni a védőkorlátokat, hogy fenntarthatóbb legyen a piac működése. Ez azonban lassabb növekedést és szigorúbb követelményeket jelent.
A nagy kérdés az, hogy az amerikai dereguláció valóban egy új aranykort hoz-e el a kriptovaluták számára, vagy csupán egy időzített bomba, amely a következő pénzügyi válság kiindulópontja lehet. Az elkövetkező években eldől, hogy a szabályozatlan innováció vagy a szigorúan ellenőrzött növekedés bizonyul-e sikeresebb stratégiának.
(Forrás: Fintech.hu)
(Címlapkép: Depositphotos)
Szólj hozzá