A Robinhood neve eddig főként az amerikai kisbefektetők körében volt ismert, most azonban az európai piacokon is feltűnést keltett.

A cég ugyanis lehetővé tette, hogy blokklánc-technológia révén, tokenizált formában lehessen hozzáférni olyan magánvállalatok részvényeihez, mint az OpenAI vagy a SpaceX.

Új lehetőség a Robinhoodtól: tokenizált magáncéges részvények

A brókercég bejelentette, hogy európai ügyfelei mostantól elérhetik az OpenAI és a SpaceX tokenizált „részvényeit” a Robinhood kriptoalkalmazásában. Az EU-ban már több mint 200 tokenizált részvény és ETF érhető el a platformon, jutalékmentesen, napi 24 órában, heti öt napon keresztül. Az indulás alkalmából minden új ügyfél 5 euró értékű OpenAI és SpaceX tokent kap ajándékba.

A Robinhood szerint ez a megoldás új távlatokat nyithat a pénzügyi hozzáférésben, mivel lehetőséget biztosít a lakossági befektetőknek arra, hogy – ha nem is közvetlenül – de részesedést szerezzenek a világ vezető magánvállalataiból.

Az OpenAI határozottan elutasítja az akciót

A bejelentést követően azonban az OpenAI hivatalos X-profilján keresztül egyértelműen elhatárolódott az ügytől.

„Az ‘OpenAI tokenek’ nem képviselnek tulajdonrészt az OpenAI-ban. Nem működtünk együtt a Robinhooddal, nem vettünk részt a kezdeményezésben, és nem támogatjuk azt. Az OpenAI részvényeinek bármilyen továbbértékesítéséhez a mi jóváhagyásunk szükséges – ilyen engedély nem született. Kérjük, mindenki legyen körültekintő.”

– közölte a vállalat.

Ez a nyilatkozat komoly kérdéseket vet fel a tokenek mögötti jogi és pénzügyi háttérrel kapcsolatban.

Mit is jelent pontosan ez a tokenizálás?

A Robinhood szóvivője, Rouky Diallo elmondása szerint a felhasználók nem közvetlenül OpenAI részvényeket vásárolnak, hanem egy úgynevezett speciális célú befektetési társaság (SPV) tokenizált tulajdonrészét. Ez az SPV birtokol valódi OpenAI részvényeket, és a token ezek árfolyamának mozgását tükrözi.

Fontos megérteni, hogy az SPV nem maga a vállalat, és az ilyen tokenek birtoklása nem jelent közvetlen tulajdont az adott cégben. A Robinhood honlapja is világosan fogalmaz:

„Amikor részvénytokeneket vásárolsz, nem a részvényt magát, hanem annak árfolyamát leképező, blokkláncon tárolt tokenizált szerződést birtokolsz.”

A cég vezérigazgatója, Vlad Tenev az X-en igyekezett eloszlatni a félreértéseket:

„Bár ezek technikailag nem részvények, mégis lehetőséget nyújtanak a lakossági befektetők számára, hogy hozzáférést szerezzenek ezekhez a magántulajdonban lévő eszközökhöz. Azóta más magáncégek is érdeklődtek a tokenizálás iránt.”

Miért vált ki ekkora érzékenységet a kérdés?

A magánkézben lévő cégek – például az OpenAI vagy a SpaceX – általában rendkívül körültekintőek részvényeik piaci megjelenésével kapcsolatban. Nem akarják, hogy azt gondolják róluk: hivatalosan lehet kereskedni az értékpapírjaikkal, amikor valójában nem adtak ehhez engedélyt.

Nem egyedi esetről van szó: a humanoid robotok fejlesztésével foglalkozó Figure AI például nemrég hivatalos felszólításokat küldött több másodlagos piacon tevékenykedő brókercégnek, akik jogosulatlanul kínálták a startup részvényeit.

Az OpenAI álláspontja világos: részvényeik csak szabályozott és zárt keretek között cserélhetnek gazdát. A Robinhood tokenjei nem biztosítanak sem szavazati jogot, sem tényleges részesedést az OpenAI-ban.

(Forrás: fintech.hu)

(Borítókép: Depsoitphotos)


Ha tetszett a cikk:

és kövess minket a Facebookon!



Szólj hozzá

Vélemény, hozzászólás?