A Crypto.com 2025. január 31-től eltávolítja az USDT-t és más tokeneket az EU-ból a MiCA-szabályozás miatt.

A kriptovaluta piac mindig tartogat izgalmakat, és most egy újabb jelentős változás érinti az európai befektetőket. Az egyik legismertebb kriptotőzsde, a Crypto.com bejelentette, hogy 2025. január 31-én kivezeti az USDT-t és további kilenc tokent az európai platformjáról. A döntés hátterében a Kriptoeszközök Piacairól szóló Szabályozás (Markets in Crypto Assets, MiCA) áll, amely szigorúbb követelményeket ír elő a stablecoinok és más kriptoeszközök számára. De mit jelent mindez a felhasználók számára, és mire kell figyelniük?

Miért távolítja el a Crypto.com az USDT-t és más tokeneket?

Az Európai Unió évek óta dolgozik a kriptovaluta-piac szabályozásán, amelynek egyik legfontosabb mérföldköve a MiCA-rendelet. Ez 2024. december 30-án lépett teljes mértékben hatályba, és előírja, hogy az engedéllyel nem rendelkező stablecoinokat – köztük az USDT-t – fokozatosan ki kell vezetni az uniós piacról.

Ennek megfelelően a Crypto.com 2025. január 31-től leállítja az USDT és további kilenc token vásárlását és befizetését, majd március 31-ig teljesen megszünteti azok forgalmazását. A cél az, hogy kizárólag MiCA-kompatibilis eszközök maradjanak elérhetők az európai ügyfelek számára.

Mely tokenek kerülnek kivezetésre?

A változás nem csupán az USDT-t érinti, hanem kilenc másik népszerű kriptovalutát is. Ezek a következők: Wrapped Bitcoin (WBTC), Dai (DAI), Pax Dollar (PAX), Pax Gold (PAXG), PayPal USD (PYUSD), Crypto.com Staked ETH (CDCETH), Crypto.com Staked SOL (CDCSOL), Liquid CRO (LCRO) és XSGD (XSGD).

A felhasználóknak lehetőségük van március 31-ig átváltani ezeket az eszközöket egy MiCA-kompatibilis stablecoinra, vagy a Crypto.com automatikusan konvertálja őket egy azonos piaci értékű alternatívára.

Miért érinti különösen az USDT-t a szabályozás?

Az USDT, amelyet a Tether vállalat bocsát ki, a világ legnagyobb stablecoinja, piaci kapitalizációja eléri a 139 milliárd dollárt. Ennek ellenére az EU szabályozói szigorúbb felügyeletet követelnek a stablecoinok mögötti tartalékokról és kibocsátási mechanizmusokról.

A Circle által kibocsátott USD Coin (USDC) 2024 júliusában már megkapta a MiCA-engedélyt, de az USDT nem felelt meg a követelményeknek, így a kivezetése elkerülhetetlen volt. Más tőzsdék, például a Coinbase, már 2024 decemberében eltávolították az USDT-t európai kínálatukból, és alternatív stablecoinokat ajánlottak ügyfeleiknek.

Mi történik március 31. után?

Március 31. után az érintett tokenek nem lesznek elérhetők a Crypto.com európai felhasználói számára. Akik addig nem váltják át eszközeiket, azoknak a tőzsde automatikusan MiCA-kompatibilis stablecoinra vagy egy hasonló piaci értékű eszközre konvertálja őket.

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) állásfoglalása szerint „az USDT-nek teljesen el kell tűnnie a piacról, még eladási módban sem maradhat elérhető március 31. után.” Ez azt jelenti, hogy a felhasználóknak időben kell dönteniük az érintett tokenekről, különben a konverzió automatikusan megtörténik.

Mit tehetnek a felhasználók?

Ha érintett vagy, ne halogasd a döntést! Néhány lehetőség:

  • Váltsd át az USDT-t és más érintett tokeneket MiCA-kompatibilis stablecoinokra. Az USDC például már rendelkezik MiCA-engedéllyel.
  • Utald ki a tokenjeidet egy saját tárcába. Ha továbbra is szeretnéd birtokolni őket, egy privát kriptotárcában tárolhatod.
  • Használj másik tőzsdét. Bár egyre több európai tőzsde követi a Crypto.com példáját, globális platformokon még lehetőség van az USDT használatára.

A MiCA-rendelet új korszakot nyit az európai kriptovaluta-piacon, amely jelentős változásokat hoz a stablecoinok jövőjére. A felhasználóknak érdemes időben lépniük, hogy alkalmazkodjanak az új szabályozási környezethez.

(Forrás: Fintech.hu)

(Címlapkép: Depositphotos)


Ha tetszett a cikk:

és kövess minket a Facebookon!



Szólj hozzá

Vélemény, hozzászólás?