Warren Buffett visszavonulása új irányt hozhat a Berkshire Hathaway számára: utódja, Greg Abel akár a kriptovaluták felé is nyithat, miközben 347 milliárd dolláros mozgástérrel indul.

Warren Buffett visszavonulása a Berkshire Hathaway éléről új korszakot nyithat a világ egyik legismertebb befektetési vállalatánál. Utódja, Greg Abel hatalmas örökséggel kezdheti meg munkáját. A vállalat 347 milliárd dollárnyi készpénzzel és állampapírral rendelkezik. A vállalat akkora összeggel rendelkezik, amelyből elméletileg a teljes bitcoin-kínálat csaknem 18 százalékát is megvásárolhatnák. Ez a tény nemcsak a pénzügyi világ figyelmét keltette fel, hanem spekulációk lavináját is elindította. Vajon megváltozik-e a Berkshire kriptovalutákhoz való eddigi elutasító hozzáállása? Bár a válasz egyelőre nem egyértelmű, az adatok izgalmas lehetőségeket vetítenek előre.

Hatalmas készpénzállomány – még nagyobb lehetőségek

2024 végére a Berkshire Hathaway rekordösszegű, 347 milliárd dollárnyi likvid eszközzel rendelkezett. Ez a vagyon akkora, hogy ha május eleji, megközelítőleg 95 ezer dolláros BTC árfolyamon vásárolnának kriptót, több mint 3,5 millió bitcoint szerezhetnének – a teljes forgalomban lévő kínálat 17,88 százalékát.

Még ha csak az állampapírokból – összesen 295,98 milliárd dollár értékben – vásárolnának bitcoint, akkor is körülbelül 3,12 millió BTC kerülhetne a birtokukba, ami a kínálat 15,85 százalékát jelentené. Ez azonnal a legnagyobb kriptobefektetők közé emelné őket, túlszárnyalva például a Strategy-t is, amely jelenleg 553 555 bitcoint birtokol.

Miért lenne logikus lépés a bitcoin?

A válasz a tőkepiaci trendekben keresendő. A Bernstein elemzőcég szerint 2029-ig körülbelül 330 milliárd dollárnyi vállalati tőke áramolhat bitcoinba, amelyből 205 milliárd dollárt tőzsdén jegyzett cégek tehetnek ki. A stagnáló növekedési lehetőségekkel szembesülő nagyvállalatok egyre inkább keresik az alternatív értékmegőrzési stratégiákat – erre a Strategy már sikeres példát mutatott.

Az új vezérigazgató, Greg Abel egyelőre nem adott egyértelmű jelzést arról, hogy eltérne Buffett hagyományos, értékalapú befektetési filozófiájától – amely mindig is elutasította a spekulatív eszközöket, így a bitcoint is. Ugyanakkor a Berkshire már most is rendelkezik közvetett kitettséggel a kriptoszektorban: például a Nu Holdings és a Jefferies Financial Group révén, amely részesedést birtokol a BlackRock iShares Bitcoin Trustjában (IBIT). Ez a helyzet némiképp emlékeztet Buffett korábbi, ambivalens hozzáállására az arannyal kapcsolatban: éveken át bírálta, majd mégis vásároltak részesedést a Barrick Gold bányatársaságban – igaz, később meg is váltak tőle.

Bár valószínűtlen, hogy a Berkshire Hathaway hirtelen áttörést hajtana végre a kriptopiacon, az óvatos nyitottság jelei már most is érzékelhetők. A közvetett befektetések bővülése elképzelhető, főleg ha az iparág tovább érik, és nő az intézményi bizalom a bitcoin iránt. Greg Abel vezetése alatt a vállalat akár új, eddig kerülendőnek tartott befektetési irányok felé is nyitottabbá válhat – a kriptovilág pedig figyel, vajon új korszak kezdődik-e a Berkshire történetében.

(Forrás: Fintech.hu)

(Címlapkép: Depositphotos)


Ha tetszett a cikk:

és kövess minket a Facebookon!



Szólj hozzá

Vélemény, hozzászólás?