Az Európai Bizottság vizsgálatot indított a Visa és a Mastercard díjszabási gyakorlata kapcsán, miután európai kereskedői érdekképviseletek nyílt levélben kérték a beavatkozást. A kereskedők szerint a két amerikai kártyatársaság túlzott és átláthatatlan költségeket hárít rájuk. A jelenlegi költségstruktúra szerintük piaci visszaélésnek minősül. Az ügy akár hivatalos versenyjogi eljáráshoz is vezethet.
A Európai Bizottság célkeresztjében az amerikai kártyatársaságok
Az EU előzetes információgyűjtést kezdett a Visa és a Mastercard által alkalmazott díjstruktúrákról. Az EU különösen azokra a költségekre koncentrál, amelyek a kereskedelmi szektoron keresztül jelennek meg és a pénzügyi szolgáltatók végül a kereskedőkre hárítanak. A két vállalat domináns szereplő az európai piacon. Minden uniós bank használja szolgáltatásaikat és fizeti a kapcsolódó díjakat.
A vizsgálat arra keresi a választ, hogy mennyire vannak a kereskedők rákényszerítve arra, hogy elfogadják ezeket a fizetési módokat. Ezenfelül milyen értéket kapnak a díjakért cserébe és mennyire átlátható a költségek felépítése. Bár az Európai Bizottság megerősítette az ügy vizsgálati fázisát, további részleteket egyelőre nem közöltek.
A kereskedők panasza: túl magas díjak, kevés átláthatóság
A vizsgálatot egy május 14-én küldött levél előzte meg, amelyet európai kereskedői szövetségek juttattak el az Európai Bizottsághoz. Ebben azzal vádolták meg a két kártyatársaságot, hogy piaci fölényükkel visszaélve évről évre egyre magasabb díjakat vezetnek be. Emellett a díjstruktúrák olyan bonyolultak és nehezen értelmezhetők, hogy a kereskedők gyakran nem is tudják, pontosan mire fizetnek – és vitatni sincs lehetőségük azokat.
A kereskedők ezért konkrét szabályozói lépéseket sürgetnek. Többek között olyan lépéseket, mint az interchange díjakra vonatkozó árplafont, kötelező átláthatósági szabályokat, valamint olyan előírásokat, amelyek garantálják a különböző kártyarendszerekkel szembeni egyenlő bánásmódot. Emellett egy új felügyeleti eszközt is szeretnének, amely segítségével a szabályozók nyomon követhetnék a kártyatársaságok árazási gyakorlatát.
A Visa és a Mastercard: szerintük jogosak a díjak
A két kártyatársaság visszautasította a vádakat. A Visa közleményében azt hangsúlyozta, hogy díjaik azt a jelentős értéket tükrözik, amelyet szolgáltatásaik nyújtanak az európai pénzügyi intézményeknek, kereskedőknek és fogyasztóknak – különösen a biztonság és a megbízhatóság terén. A Mastercard hasonlóképpen védi álláspontját, kiemelve, hogy szolgáltatásaik nemcsak biztonságosak és kényelmesek, hanem valódi választási lehetőséget is biztosítanak az érintettek számára.
Ez nem az első alkalom, hogy az Európai Unió vizsgálja az amerikai kártyatársaságok díjpolitikáját. 2019-ben a Bizottság már kiszabott egy 648,3 millió dolláros bírságot a Mastercardra, amiért szabálytalanul emelte díjait. Amennyiben a mostani információgyűjtés is megalapozottnak találja a panaszokat, az EU hivatalos versenyjogi eljárást is indíthat. Ez nemcsak a Visa és a Mastercard jövőbeni üzleti modelljét alakíthatja át, hanem hosszú távon az egész európai fizetési rendszerre is kihatással lehet.
(Forrás: Fintech.hu)
(Címlapkép: Depositphotos)
Szólj hozzá