Új korszak kezdődhet a pénzügyi szektorban: a fintech színtér két jelentős szereplője, a Wise és a Ripple, komoly lépéseket tesz annak érdekében, hogy csatlakozzanak az amerikai bankrendszerhez.

Mindkét vállalat az Egyesült Államok Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalához (Office of the Comptroller of the Currency – OCC) nyújtott be kérelmet a banki engedély megszerzésére.

Wise: új távlatok az Egyesült Államokban

A brit székhelyű Wise, amely nemzetközi pénzátutalásokra specializálódott, amerikai nemzeti vagyonkezelő bankként kíván tevékenykedni. Ennek érdekében az OCC-hez fordult egy nem betétgyűjtő („nondepositary”) banki engedélyért. Ez a konstrukció lehetővé tenné, hogy a Wise ne kínáljon lakossági számlákat vagy betéti termékeket, ugyanakkor közvetlen hozzáférést kapjon az amerikai jegybank, a Federal Reserve (Fed) fizetési rendszeréhez.

Ez a hozzáférés kulcsfontosságú lenne, mivel lehetővé tenné a Wise számára, hogy kihagyja a közvetítő bankokat, így gyorsabban, hatékonyabban és alacsonyabb költségek mellett bonyolítsa tranzakcióit.

Az újonnan létrehozandó leánybank, a Wise National Trust, a cég austini irodájára épülne, ahol jelenleg is mintegy 450 alkalmazott dolgozik. Az amerikai piac jelentőségteljes szerepet tölt be a Wise számára: már most is a vállalat bevételeinek 20%-át adja, miközben a globális keresztdevizás forgalom 48%-ában az amerikai dollár a domináns.

Ripple: kriptóból a szabályozott világba

Nem sokkal a Wise kérelmének bejelentése után a Ripple Labs is hasonló terveket jelentett be. A vállalat vezérigazgatója, Brad Garlinghouse az X felületen közölte, hogy ők is az OCC-től kértek nemzeti banki engedélyt. A cél, hogy a Ripple stablecoinja, az RLUSD állami és szövetségi szabályozás alá kerüljön, ezzel megerősítve a Ripple pozícióját a stablecoin piacon, mint megbízható szereplő.

Garlinghouse szerint az engedély megszerzése „egyedülálló mérföldkő” lenne a stablecoinokba vetett bizalom szempontjából. A törekvés nem üres kommunikációs fogás: az RLUSD jelenleg is a New York-i Pénzügyi Szolgáltatások Minisztériumának felügyelete alá tartozik.

Verseny a szabályozottságért: a Circle sem marad le

Érdekesség, hogy a Ripple lépését csupán két nappal előzte meg a stablecoin piac másik kulcsszereplője, a Circle hasonló bejelentése. A USDC kibocsátójaként ismert cég szintén nemzeti vagyonkezelő banki engedélyt szeretne szerezni, hogy még szilárdabb pozíciót érjen el a szabályozott pénzügyi ökoszisztémában.

A háttérben friss szabályozási változás áll: az amerikai törvényhozás elfogadta a GENIUS Act névre hallgató jogszabálycsomagot, amely világosabb kereteket kíván biztosítani a stablecoin kibocsátók számára. Az új rendelkezések értelmében az OCC látja el az USD-alapú tokenek kibocsátóinak felügyeletét.

A Ripple a Federal Reserve-nél is bejelentkezett

A Ripple nemcsak az OCC-nél járt el: kérelmet adott be a Federal Reserve-höz is Master Account nyitására. Ez közvetlen kapcsolatot biztosítana a Fed rendszerével, lehetővé téve, hogy az RLUSD stablecoin mögötti tartalékokat közvetlenül ott helyezze el a cég. Ez fokozott biztonságot nyújtana a felhasználók számára, és tovább erősítené a Ripple jelenlétét a szabályozott kriptopiacon.

A kérelmet a Ripple a Standard Custody nevű letétkezelő cégen keresztül nyújtotta be, amelyet 2024 februárjában vásároltak fel.

A bejelentés hatására a Ripple ökoszisztémájához tartozó XRP token értéke több mint 3%-kal emelkedett, és elérte a 2,27 dolláros szintet. Ez arra utal, hogy a piac pozitívan fogadta a cég szabályozási törekvéseit, és a befektetők is értékelik a stabil jogi háttér kiépítését.

Fordulópont a pénzügyi világban

A két fintech cég lépése együttesen azt jelzik, hogy a fintech- és kriptoszektor kezd megérkezni a szabályozott pénzügyi világba. Azok a szereplők, akik eddig jellemzően a szabályozási mezsgyén mozogtak, most egyre inkább keresik az intézményi biztonságot és a közvetlen piaci jelenlét lehetőségét.

A következő időszak kulcskérdése az lesz: miként lehet egyensúlyt teremteni a technológiai újítások és a pénzügyi szabályozás között, és mely vállalatok lesznek képesek valódi kapocsként működni a hagyományos és digitális pénzügyi világ között.

 

(Forrás: fintech.hu)

(Címlapkép: Depositphotos)

 


Ha tetszett a cikk:

és kövess minket a Facebookon!



Szólj hozzá

Vélemény, hozzászólás?