Mindezek ellenére a többség nem bánja meg, hogy elmegy az eseményre, még akkor sem, ha ez plusz kiadásokkal jár. Tudatos pénzkezeléssel ezek az alkalmak is könnyebben átvészelhetők.
A nagy értékű ajándékok, a külföldön szervezett legény- vagy leánybúcsúk, valamint a vendégektől elvárt ruházati előírások mind jelentős költséget jelenthetnek – derül ki a Revolut megbízásából a Dynata által végzett, 20 európai országra – köztük Magyarországra is – kiterjedő kutatásból, amely az esküvői szezon csúcspontján, 2025 júniusában vizsgálta a költési szokásokat és tapasztalatokat.
A legnagyobb anyagi nyomás a fiatalokat éri
Magyarországon a válaszadók 40 százaléka számolt be arról, hogy anyagilag megterheli őt, ha esküvőre kap meghívást, és a tervezettnél többet költ. Ez különösen a fiatalokra igaz: az éppen felnőtté váló 18–24 évesek 55 százaléka, a 25–34 évesek 52 százaléka érez így.
Mindössze a 18–24 évesek 7 százaléka, illetve a 25–34 évesek 20 százaléka állította, hogy nem szokott többet költeni az esküvőkön, mint szeretne. Ezzel szemben az idősebbek körében már sokkal többen tartják magukat a megadott költségkerethez: az 55–64 évesek és a 65 év felettiek 43 százaléka nyilatkozott így.
A túlköltés mögött elsősorban az áll, hogy a vendégek valóban méltó módon szeretnék megünnepelni az ifjú párt, hiszen egy ilyen esemény életre szóló – ezt a válaszadók 29 százaléka említette. Emellett sokakat a családi és baráti kör elvárásai okozta társadalmi nyomás is befolyásol (15%).
Mindezek ellenére a magyar válaszadók döntő többsége utólag úgy gondolja, jól döntött, hogy elment az esküvőre, még ha az plusz költségekkel is járt: mindössze 10 százalék mondta azt, hogy megbánta volna a részvételt.
Milyen költségekre számíthatunk?
Jelentős eltérés van abban, hogy ki mennyit tart elfogadhatónak egy esküvőn való részvételhez. A magyar válaszadók 34 százaléka szerint 101 és 300 euró közötti összeg reális, míg 24 százalékuk inkább 100 eurónál kevesebbet szánna az eseményre.
Ugyanakkor sokan vannak, akik szívesen többet is áldoznak: 14 százalék 301–500 euró közötti összeget tart ideálisnak, míg 21 százalék akár 501 eurónál is többet költene, ha meghívást kap egy esküvőre.
Avítt elvárások, amelyek terhet rónak
A felmérés rávilágított arra is, hogy melyek azok a pénzügyi elvárások, amelyeket a vendégek a legkellemetlenebbnek tartanak. A legtöbben (26%) a külföldön megrendezett legény- vagy leánybúcsút említették. Ezt követte az előírt ruházat vagy színséma megvásárlásának elvárása (16%).
A leginkább elavultnak tartott hagyomány a drága ajándék elvárása volt: ezt a magyar válaszadók 31 százaléka jelölte meg anyagilag megterhelőnek.
Előre gondolkodva könnyebb
Az esküvőkhöz hasonló, ritkán jelentkező nagyobb kiadásokra érdemes tudatosan készülni. Megfelelő pénzügyi szokásokkal ezek a helyzetek sokkal könnyebben kezelhetők.
A Revolut emlékeztetett arra, hogy az applikáció számos olyan funkciót kínál, amely segítheti az előzetes felkészülést. A költési elemző például pontos képet ad a kiadásainkról, a megtakarítási lehetőségek pedig lehetővé teszik, hogy hosszabb idő alatt, előre felkészülve gyűjtsük össze a szükséges összeget, így elkerülhető a hirtelen kiadások okozta stressz.
Az ilyen megoldások a pénzügyi tudatosság és biztonság megerősítését szolgálják. Nemcsak a Revolut, hanem számos más fintech cég is kínál innovatív, a pénzügyek kezelését, megtakarítást és befektetést támogató szolgáltatásokat.
Ez a piaci verseny pedig arra is ösztönzi a hagyományos bankokat, hogy ők is hasonló eszközöket vezessenek be ügyfeleik pénzügyi tervezésének támogatására. Ma már a legtöbb hazai nagybank alkalmazásában elérhetők a költségfigyelésre és megtakarításra alkalmas funkciók, amelyek használata sokat segíthet a pénzügyi stabilitás megőrzésében.
(Forrás: fintech.hu)
(Borítókép: Depositphotos)
Szólj hozzá