Az Európai Bizottság előzetes álláspontja szerint a Microsoft megszegte az EU versenyjogi szabályait azzal, hogy a Teams kommunikációs eszközt integrálta népszerű üzleti csomagjaiba.
Az üzleti szoftverek szállítói, köztük a Microsoft is, egyre inkább szolgáltatott szoftverként (Software as a Service – SaaS) kínálják termékeiket. A SaaS modellben a szoftvereket a szolgáltató által választott felhőinfrastruktúrán üzemeltetik, ami elvileg lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy különböző szolgáltatóktól származó szoftvereket használjanak.
A Microsoft azonban egy csomagalapú üzleti modellt alkalmaz, amely különféle szoftvereket kombinál egyetlen ajánlatban. Amikor a Teams megjelent, a Microsoft beépítette azt a széles körben használt Office 365 és Microsoft 365 felhőalapú csomagokba.
Az Európai Bizottság aggályai
Az Európai Bizottság (EB) előzetesen megállapította, hogy a Microsoft domináns pozícióval rendelkezik a világ azon piacain, ahol termékei SaaS szolgáltatásokkal versenyeznek. Ezt az előnyt kihasználva, a Microsoft korlátozza a versenyt, megőrizve pozícióját a hatékonyságnövelő szoftverek piacán, ezzel megnehezítve a versenytársak helyzetét.
Különösen aggasztó, hogy a Microsoft előnyhöz juttatta a Teams-t azáltal, hogy nem biztosított választási lehetőséget az előfizetésekor. Az ügyfelek nem dönthették el, hogy megvásárolja-e a Teams-et, ami jelentősen hozzájárult annak elterjedéséhez.
Ezt az előnyt tovább súlyosbítják a Teams és versenytársai közötti kompatibilitási problémák. Ugyanis ez akadályozza a riválisokat a versenyben és az innovációban, ami végső soron a felhasználók kárára válhatott Európa-szerte. Amennyiben a Bizottság bizonyítani tudja ezeket a gyakorlatokat, azaz azt jelenti, hogy a Microsoft megsértette az Európai Unió működéséről szóló szerződést, amely tiltja a domináns piaci pozícióval való visszaélést.
Újabb panaszok a Microsoft Teams ellen
A Bizottság 2023. július 27-én indította vizsgálatát a Slack Technologies, Inc. által benyújtott panasz alapján, amely a Teams-szel versengő szolgáltatásokat kínál. Ezt követően a Microsoft módosításokat vezetett be a Teams terjesztésének módjában, többek között néhány csomagot Teams nélkül is kínált. Az EB azonban előzetesen úgy találta, hogy ezek a változtatások nem elegendőek az aggodalmak megszüntetéséhez, és további intézkedésekre van szükség.
Egy hónappal később panasz érkezett az alfaview GmbH-tól is, amely szintén videokonferencia-megoldásokat fejleszt. Idén, június 25-én a Bizottság bejelentette, hogy ezzel kapcsolatban is eljárást indít.
Ha az EB elegendő bizonyítékot talál a jogsértésre, a Microsoft akár az éves globális forgalmának 10 százalékáig terjedő bírságot is kaphat, amely a 2023-as adatok alapján elérheti a huszonegymilliárd dolláros (7245 milliárd forintos) összeget.
(Forrás: Fintech.hu)
(Címlapkép: Depositphotos)
Szólj hozzá