A háttérben többféle stratégiai cél húzódhat: részvétel a globális, ezermilliárd dolláros árupiaci kereskedelemben, mezőgazdasági termékek tokenizációja, vagy épp az, hogy biomassza-alapú megújuló energiát használjanak fel kriptobányászathoz. Áprilisban új korszak kezdődött az Adecoagro számára, amikor a dél-amerikai agrárcég részvényeinek 70%-a a Tether vállalathoz került, egy mintegy 600 millió dolláros ügylet révén. A vállalat tejtermelést folytat Argentínában, rizst termeszt Uruguayban, Brazíliában pedig cukrot és etanolt állít elő.
A stablecoin gyakorlati alkalmazásának terjeszkedése
A Reuters szerint ez a tranzakció is azt mutatja, hogy a gyors ütemben növekvő kriptoipar egyre inkább a hagyományos szektorok felé nyit, és egyre több fizikai eszközbe fektet. Joe Sticco, a kriptoeszközök piaci kapitalizációját követő indexet fejlesztő Cryptex Finance vezérigazgatója szerint:
„A kriptoipar fókusza egyre inkább a digitális pénzek és a valós eszközök közötti kapcsolat megteremtése felé tolódik.”
Sticco úgy véli, hogy a Tether olyan jövedelmet termelő eszközök megvásárlásával, mint a földterületek vagy élelmiszeripari üzemek, megerősítheti pénzügyi mérlegét és védelmet nyújthat az inflációval szemben.
Gyorsabb, költséghatékonyabb tranzakciók
A Tether az amerikai dollárhoz kötött USDT stablecoin kibocsátója, amelyből 2014 óta összesen 143 milliárd dollár értékben került forgalomba. Az idei első negyedéves jelentésük szerint 149 milliárd dollárnyi tartalékkal rendelkeznek, melynek nagy részét amerikai államkötvények képezik. A dél-amerikai mezőgazdasági vállalat felvásárlásával a cég új belépési pontot nyerhet a globális árukereskedelemben, amely évente több ezer milliárd dolláros forgalmat bonyolít.
Marcos Viriato, a Parfin nevű, kriptós fizetési megoldásokat kínáló vállalat vezérigazgatója szerint a Tether célja a stablecoinok határokon átnyúló fizetésekben való elterjesztése. Például ha egy brazil vállalat Bolíviába exportál termékeket, a hagyományos banki átutalás akár három napig is eltarthat – USDT-vel ez másodpercek kérdése.
A Parfin már együttműködik Brazília harmadik legnagyobb bankjával, a Banco Bradescóval egy kísérleti program keretében, amelyben a brazil exportőrök USDT-ben fogadnak fizetést külföldi partnereiktől. A stablecoint ezután a helyi valutára váltják át a Parfin infrastruktúráján keresztül.
A Tether új területeket keres
A Reuters megkeresésére a Tether megerősítette, hogy olyan vállalkozásokba fektetnek, amelyek hozzájárulnak a stabilcoin-használat elterjedéséhez és új értékesítési csatornákat nyitnak számukra. Az Adecoagro tökéletes példája ennek. A vállalat vezetésével és más iparági szereplőkkel közösen vizsgálják, hogy a stablecoinok miként növelhetik a hatékonyságot és a likviditást az árupiacokon.
Stablecoin a nyersanyagpiacokon
Nem ez lenne az első eset, hogy árupiaci ügyletet stablecoin segítségével bonyolítanak le. A Tether tavaly év végén beszámolt arról, hogy közvetítőként vett részt egy USDT-ben rendezett nyersolajtranzakcióban. Emellett ismert, hogy Oroszország a nyugati szankciók megkerülésére kriptovalutákat használ olajkereskedelmében Kínával és Indiával. Venezuela szintén teszteli a digitális fizetőeszközöket külkereskedelmi ügyleteiben.
Tokenizált mezőgazdaság?
A Tether agrárpiaci jelenlétének egyik további célja lehet az árucikkek tokenizációja. Gracy Chen, a Bitget tőzsde vezérigazgatója szerint a cég már rendelkezik egy aranytokennel, amely mögött fizikai arany áll. Hasonló modellben elképzelhető lenne a cukor vagy a kukorica tokenizálása is, amelyeket fedezeti ügyletekhez vagy előfinanszírozáshoz lehetne használni.
Chen úgy véli, hogy a termőföldek, cukorgyárak és megújuló energiaforrások programozható pénzügyi eszközökké válhatnának. Bár a Tether hangsúlyozta, hogy jelenleg nincs konkrét terv cukor- vagy kukoricatoken kibocsátására, komoly potenciált látnak ezek feltárásában.
Zöld energia a bányászgépeknek
A kriptovállalat jelenleg más irányokra koncentrál: például arra, hogy az Adecoagro dél-amerikai tevékenysége során előállított megújuló energiát – mint a cukornádmalmok biomasszából termelt áramát – felhasználják kriptobányászathoz.
(Forrás: fintech.hu)
(Borítókép: Depositphotos)
Szólj hozzá